Díl I - Rok 1601 - 1602
Na začátku 17. století se na konopišťském panství setkáváme v podstatě s pokračováním v někdejších poměrech, které jsou výše (rok 1599 - 1600) popisovány v souvislosti s údobím posledních Šternberků a Arkleba z Kunovic. V úseku, který následoval po ukončení války, jež i do zdejšího kraje zasáhla velmi pronikavě už ve své první fázi a potom znamenala velké proměny v poměrech hospodářských i sociálních, můžeme sledovat za zcela jiné situace nesnadné a zdlouhavé úsilí o konsolidaci jak v panském hospodaření, tak i ve městě a na vesnici . Bylo to tím obtížnější, že se dálo i za častého střídání majitelů, které účinnému napravování škod pomáhalo jen v některých směrech. Tento dosti složitý vývoj je nutno vylíčit většinou na základě původních pramenů.
V začátcích 17. století pokračovalo jednání o svobody vladislavického újezdu. V září 1601 vydal Rudolf II. příkaz, aby královský prokurátor zahájil s Arklebem z Kunovic při o výplatu. Ani poté však nepokračovalo jednání před soudem rychle. Arkleb je protahoval, žádaje často pod různými záminkami o odklad. Vyslancům poddaných, prodlévajícím z toho důvodu v' Praze, tím působil nadbytečné výdaje. Koncem září 1601 se dokonce pokusil zastrašit poddané novým násilným činem. V nočním čase včele většího ozbrojeného zástupu svých poddaných z Benešova i z některých vsí přitáhl do Bukové Lhoty, tam zjímal několik obyvatel a odvedl je s sebou na zámek, kde je nutil k poddanství, vyhrožuje těžkými tresty, nebudou-li ho chtít uznat za pána. Mezi zatčenými byl i jeden z mluvčích sedláků, Václav Krejčí ze Lhoty (Bukovské?). Ostatní předáci uprchli před výpravou do lesů a obávajíce se podobného osudu, vydali se opět dát Prahy se stížností ke královskému prokurátorovi. Rudolf II. hned také v osobním listě Arklebovi vyslovil svou nelibost nad tímto incidentem ke kterému došlo ještě před ukončením pře. Obě strany byly znovu napomenuty ke klidu.
Pře o to, je-li vladislavický újezd skutečně zástavní královské zboží, jak pro to svědčily královské listiny, nebo dědičné zboží konopišťské vrchnosti, se však ve skutečnosti nedokončila. Na začátku roku 1602 byla místo soudního rozsudku uzavřena mezi prezidentem a radami královské komory na místě králově z jedné a Arklebem ze strany druhé zvláštní smlouva, podle které Vladislavičtí opět svůj zápas prohráli. Ve složité formulaci v ní stojí, že královský prokurátor obeslal Arkleba, aby předložil své důkazy „na dědičné královské zápisné, totiž na Vladislavice, na onen čas městečko a již ves, kteráž nyní slove Vaclavice“, jakož i na ostatní vsi k ní příslušející (včetně Úročnice). Sám pak u soudu prohlásil, že má na místě krále k týmž vesnicím „vejplatou i jinak právo a spravedlnost“. Arkleb však stál na svém, že ty vesnice „od starodávna na paměť lidskou k statku konopišťskému náležely, dědičné byly, deskami zemskými se řídily a předešlí držitelé týchž dědin za dědictví jich užívali“, takže král nemá právo jejich výplaty - ať je nechá v jeho dědictví spupném a svobodném a upustí od jeho obeslání. A panovník skutečně Arklebovi vyhověl. S přihlédnutím k jeho věrným službám poručil, aby se upustilo od obeslání z výplaty i od královského práva na uvedené vesnice a aby se uzavřela smlouva; podle které dá Arkleb císaři za jeho „právo a spravedlnost“ 8 000 kop grošů míšenských.
Vladislavický újezd se tak stal ze zástavního majetku královského spupným a svobodným dědictvím Arkleba z Kunovic a jeho dědiců. Majestáty českých králů, svědčící pro svobody Vladislavických, měly být složeny do královské komory a zrušeny („neb se již touto smlouvou zdvihají, maří, kazí a v nic obracejí, nyní i na časy budoucí a věčné“). O tom, že skutečně byly symbolicky „v nic obráceny“, jak stanoveno ve smlouvě, svědčí jejich nynější stav pečeti jsou ustřiženy a listiny uprostřed prostřiženy; nebyly však zničeny úplně, po úředním aktu zůstaly v komoře. Vladislavických se ujal panovník ve smlouvě pouze závěrečným ustanovením, výzvou k Arklebovi, že se nesmí poddaným mstít za to, že si několikrát na něho stěžovali.
Hned po prvních, zatím neurčitých zprávách, že Arkleb od císaře Vladislavice a přináležející vesnice (včetně Úročnice) asi koupí, došla k panovníkovi nová suplika od rychtáře a konšelů (přesně 11. 1. 1602). Znovu v ní poukazuji na své staré výsady, na výplatu ze zástavy Oldřicha z Kostelce, na to, že kromě úroku nemají být ničím obtěžováni a že mohou být poddanými pouze českého krále. Úpěnlivá prosba, aby císař nedopustil, aby je Arkleb zahubil, přišla však už pozdě. Ani další suplika, která došla k císaři koncem ledna a byla stejně úpěnlivě stylizována (... „neb bysme my ani hrdly svejmi tu bezpečni nebyli“...), už nemohla nic změnit. Poddaní totiž stále nechápali, že vlastně jediným zájmem krále, případně jeho komory o vladislavický případ byl zájem finanční. Proto bylo-li možno staré právo výhodně prodat, musely ustoupit i případné ohledy na zájmy poddaných.
Pro Arkleba z Kunovic bylo však dědičné získání Vladislavic vítězstvím draze zaplaceným. Také on zápasil s nedostatkem hotových peněz. Konopišťské panství bylo prodluženo už za jeho předchůdců, on sám se zadlužil mimo jiné také při stavební obnově zámku. Nemohl proto dodržet ani druhou splátku za Vladislavice. Snad není daleko od pravdy tvrzení, že právě pro tento nový dluh přišel nakonec o celé konopišťské panství. V r. 1602 požádal zemský soud o komisionální prodej panství, na němž vázlo přes 86 tisíc kop grošů míšenských.
V roce 1602 vlastnila Týnec Dorota Hodějovská z Hodějova. (viz 1606).
V roce 1602 se hrad Kožlí uvádí jako „zámek pustej, kterýž sluje Kozli“.
V tomto roce se Chlístov uvádí jako Lacžniczy nonie rzeczenau Chlistow a Zbožnice jako ak Sbosnau Lhotu, nonie rz. Zboznicze.