Německá vyznamenání - cenné předměty - poslední část
Kromě různých vyznamenání, odznaků, medailí či stužek existovaly další čestné předměty či chladné pobočné zbraně, kterými byli obdarováváni především obzvlášť zasloužilí členové Waffen-SS. Jednalo se například o čestný prsten SS, nebo různé nacistické dýky, tesáky, kordíky či meče.
Čestný prsten SS (Totenkopfring der SS)
„Vyznamenávám tě SS prstenem se smrtihlavem. Prsten symbolizuje naši věrnost Führerovi, naši stálou poslušnost, naše bratrství a kamarádství. Smrtihlav nám připomíná, že musíme být připraveni položit kdykoliv naše životy pro dobro německého lidu. Runy proti smrtihlavu jsou symbolem naší dávné prosperity, kterou obnovíme díky národnímu socialismu. Dvě Sig-runy jsou jménem našich SS. Svastika a Hagall-runa prezentují naši neochvějnou víru v konečné vítězství naší filozofie. Prsten je obepnut dubem, tradičním německým listem. Prsten nemůže být koupen nebo prodán a nikdy nesmí padnout do rukou neoprávněných ho nosit. Když opustíš SS nebo když zemřeš, prsten musí být vrácen Reichsführeru-SS. Neoprávněné získání duplikátu prstenu je zakázáno a trestáno dle zákona. Nos prsten se ctí!“
Autor: H. HIMMLER
------------------------------------------------
Dýky, kordíky, tesáky a meče
Poboční chladné zbraně patřily ve Třetí říši ke každodennímu životu příslušníků nejrůznějších uniformovaných organizací (a v té době byly v nacistickém Německu skoro všechny organizace či státní složky uniformované). Skoro každá organizace od složek branné moci až po hochy v Hitlerově mládeži (Hitlerjugend) měla své vlastní pracovní či slavnostní nože, dýky, meče, tesáky a bodáky určitého typu . Dýky patřily k základním součástem výzbroje příslušníků SS a SA, ale krátké chladné zbraně nosili i členové tak různorodých organizací, jako byl Německý Červený kříž, nebo úředníci diplomatické služby, lesníci, frekventanti politických škol, železničáři, celníci, poštovní úředníci atd.
ČESTNÉ SYMBOLY
------------------------------------------------
Čestné meče SS
Čestný meč Reichsführera-SS a Dýka SS model 1933
Dýka SS model
Dýka SS-Postschutz a SS Röhm čestná dýka
----------------------------------------------------
Ehrenpokal (Pohár cti)
"Pohár cti" byl ustanoven v únoru 1940 a byl udělován Říšským maršálem Hermannem Göringem zejména příslušníkům vojenského letectva (Luftwaffe) za "zvláštní úspěchy ve vzdušných soubojích". To znamená, že byl určeno pouze pro letecké osádky bojových letadel.
---------------------------------------------
Ehrendegen des Reichsführer-SS
Čestný kord říšského vůdce SS
--------------------------------------------
Runy
Jedním z výtvorů nacistického omámení arijskou rasou byl i pseudovědecký výzkum run a staronordických památek. Jeho výsledkem bylo užití run jako stejnokrojového označení jednotek SS a různých grafických rozlišovacích označení pro divize. Například typ hákového kříže nazývaný "sluneční kolo", byl přidělen 11. divizi pancéřových granátníků Waffen SS "Nordland" a byl použit i na "Protipartyzánském bojovém odznaku."
Každý typ runy symbolizoval něco jiného. Přehled run s jejich významem je uveden v následující části článku:
Eif Rune
Ger Rune
Hagall Rune
Hakenkreuz
Heilszeichen
Odal Rune
Leben Rune
Toten Rune
Sonnenrad
Sig Rune
Tyr Rune
Wolfsangel Rune
Wolfsangel Rune
Opfer Rune
Použité informace pro tuto sérii článků byly získány jednak z mnoha veřejně dostupných webovských stránek na Internetu a jednak z několika historicky poměrně zajímavých knih a publikací.
- www.drittesreich.wz.cz/
- http://cs.wikipedia.org/
- http://www.warcross.cz/
- http://www.palba.cz/
- Nigel Thomas: Německá armáda za druhé světové války, OSPREY Publishing
- G. Williamson: Waffen SS; Computer Press, a.s., 2007
- Gordon Williamson: SS: Hitlerův nástroj teroru, Svojtka&Co. s.r.o., 2007
- Chris Bishop: Divize Waffen-SS 1939 – 45, Svojtka&Co. s.r.o., 2008
- „Německé insignie“ - úplný průvodce německými nacistickými insigniemi z období Třetí říše. Určeno pro muzea, sběratele a orgány státní správy
Autor: Velč